פריחה צהובה

כמה פרחים ישנם במטר רבוע?

פברואר 19, 2016 - מינימליזם / פינה ירוקה

אין דבר יותר כובש ורומס מהשגרה. ואין דבר יותר מסרס מהשגרה המודרנית, בה האדם יוצא מביתו הממוזג לרכב הממוזג, משם למשרד הממוזג וחזרה. מוציא את אפו לגיחות קצרות או כשיש מזג אויר יפה. אין דבר יותר מנתק מאורח חיים בו הגשם אינו אלא טרדה קצרה בדרך מקורת גג אחת לשניה. במציאות מנותקת שכזו, יש המברכים על ימי השמש שבאו אלינו ונהנים מהקיץ הלא צפוי. אבל לא זה הנושא.

בשבוע שעבר מצאתי את עצמי מטפל בגינה ברגשות מעורבים. קיבלתי פניה מנציג העיריה שעשביה בגינה גבוהה ודורשת טיפול. כאזרח שומר חוק מייד מלאתי את החרמש דלק וניצלתי את מזג האויר הנוח מדי כדי לעשות את המלאכה. אחרי כמה רגעי הנאה מהתחושה הטובה של כלי מוטורי השואג רווי כוחות בידיו של איש מחשבים הרחתי את גל העשן. כמה תנופות ראשונות לחוש את הזמירה, וכל ההנאה נעלמה. ברגעים אחדים קראתי לגזרים עשרות סוגי צמחים, כל אחד בעל מרקם ומראה שונים. כוחות חיים שלבלבו אחד לייד השני במלחמה מנומסת של דחיפות ידיים קוצצו בתנופת זרועה ארוכה. ריח הדלק השרוף התערבב ברוח עשבים טחונים. ברגע זה כיביתי את החרמש.

כיביתי את החרמש מול פרח צהוב זעיר שאין לי מושג מה שמו. ליידו היו שלל ניצני חרציות, ביניהם פריחות סגולות וכחולות, כולם קטנים ועדינים, כולם חסרי חשיבות מכדי שנשים אליהם לב. ניסיתי לספור כמה סוגי פרחים ישנם במטר רבוע, כמה סוגי פריחה זעירה ומדהימה התחלתי לקצור בתנועות מגל גסות.

לא, אני לא מתכוון להטיף לתנועה חדשה שתיקרא סינטטיאאיזם, שאחרי שויתרנו על אכילת חיות ומזון מן החי, מוותרים גם על אכילת צמחים. אני גם לא טוען שצריך להשאיר את הגינות בסבך של קוצים יבשים וישמשו מסתור לנחשים.  כל מה שאני עושה הוא לבכות את חוסר המודעות בה אנו פוסעים בעולם, רומסים וגודעים על ימין ושמאל חיים של אחרים.  כל מה שאני מציע הוא להאט ולהביט בצמחים בצידי הדרך, לזכור להנות מכל אחד ואחד. כל מה שאני מציע הוא לזכור שהגודש חונק את המבט, דווקא דרך שאיפה למינימליזם ניתן לראות את העושר. דווקה כשמאמצים פשטות כאורח חיים מקבלים חיים מורכבים ועשירים.

המשכתי לנקש את הגינה, או לפחות חלקים ממנה. מסיר ידנית קוצים בעייתיים וחושף צמחים שרציתי בטובתם. השארתי גם כמה מקומות פרא כדי לראות אי אלו צמחים יצוצו ויפרחו. אבל בעיקר התחלתי להביט בצמחיה, לראות את הפריחה העדינה של הצמחים הבלתי נראים. לבחון מי זוכה לביקורם של הדבורים ומי אהוב על החלזונות.  בדרכי לעבודה הרמתי את הראש לראשונה מזה זמן רב וראיתי לראשונה עשרות כלניות פורחות באדום בוהק בצידי הדרך וברכתי על שאין לעיריה סמכות לפעול שם.

—————–

תמונה זו של פריחה צהובה צולצה בידי אורי בר ונלקחה מאתר שבילים.

› tags: גינה / מינימליזם / פרחים / פריחה / פשטות /

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים