עץבעיר - קהילה אקולוגית עירונית

קהילת "עץבעיר"

מרץ 18, 2016 - מינימליזם / פינה ירוקה

לאחרונה פורסמה כתבה בטמקא על קהילת עץבעיר, קהילה אקולוגית עירונית. על עץבעיר שמעתי לפני זמן רב ממכרה שהזכירה אותה כדרך אגב, מייד רשמתי לעצמי לבדוק את הנושא ולקרוא עליהם, אלא שהחיים כדרכם של החיים המשיכו קדימה והנושא נדחק. לכן שמחתי מאד לקבל תזכורת מקיפה שענתה על מרבית השאלות והגבירה את הרצון לקפוץ לביקור, להביע תמיכה ובעיקר למלא את מאגרי האנרגיה כדי להתקרב עוד מעט לאילו שמנסים לחוש את העולם הסובב ולחיות איתו בהרמוניה.

אורח החיים המודרני עובר ממזגן לארוחות מקופסאות. העגבניה צומחת בשקית ניילון וכל הדברים הלא נעימים נעלמים להם בפח הציבורי. כמה אורח חיים זה זר ומנוכר לעולם הסובב וכמה לא מודע לנזקים העצומים אותם הוא מחולל עם כל צעד. אפשר להשקיט את המצפון בכך שמשליכים את הבקבוקים לפח מיוחד ואפשר להיות קיצוניים עד הערצה כמו אילו מעץבעיר שמנקים את הניאגרה רק בחומרים טבעיים ומדיחים אותה רק במים אפורים. אורח חיים אקולוגי שנועד להימנע ככול הניתן מפגיעה בסביבה.

אלא שמעבר לדאגה לסביבה ישנה אמירה תרבותית אמיצה ומרשימה: להתנגד באופן פאסיבי לתרבות הצריכה. אורח חיים בו לא רק שלא נשלף כרטיס גיהוץ עם כל תשוקה לא ברורה, אלא הארנק נשאר בכיס גם כשיש צורך אמיתי. כבר כתבנו על שפע המזון הנזרק ללא כל הצדקה, על הבזבוז העצום שקיים בשביל לרכוש רק את הירקות שנראים כמו תמונות קטלוג. אז אל מול זה עץבעיר חיים על אותו השפע שאנו, האנשים העוורים כלל לא רואים. אורח חיים שגם אם אינו מינימליסטי בהצהרה, הרי שאין ממוקד ממנו באורח חיים המתוכנן רק לפי הקיים והנגיש, בלי הזיות של פרסומאים ובלי מסעות רכישה הרודפות אחר התשוקה הלא ממומשת הבאה.

אבל תוצר מקסים נוסף הנובע מאותו אורח חיים שאמצו קהילת עץבעיר הוא ההרגל לראות את הסביבה. כשחיים על מה שקיים רואים את מה שסביב. המזון הוא לא דבר שקיים רק על המדף, אלא דבר שנסתתר בכל פינה. כל צמח מקבל שם ואופי וכל גינה מקבלת זהות משלה. אורח חיים בו העיניים רואות את מה שסביב ומבחינות בעץ עשיר בפרי שכולנו רואים בו דבר המכתים את הסביבה. כל פיסת אדמה מהווה קרקע פורייה לנקות את האויר במעט ולהיות מעושר ולהעשיר את הסביבה.

ובלי אף מילה אודות פשטות, ועד שאתגלגל לבקר את הקהילה, ובתקווה במהרה, לפניכם עץבעיר כמודל להערצה.

—————–

התמונה מאתר nrg מכתבה אותה כנראה פיספסתי

› tags: אקולוגיה / מחזור / מינימליזם / עץבעיר / צריכה / צרכנות / קהילה /

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים